دانلود تحقیق حسگرهای نیمه هادی در خودرو


در حال بارگذاری
28 مارس 2021
نوع فایل : word (قابل ویرایش)
حجم فایل : 1 مگابایت
تعداد صفحات : 21صفحه
111 بازدید
۱۰۰۰۰ تومان
خرید

مقدمه:

در اين تحقيق سعي بر ارائه ي مطالب متنوع و البته جديد و پيشرفته شده است و از كنجاندن مطالب ضعيف، اضافي، تكراري و قديمي پرهيز شده است. تلاش دانشجو بر اين بوده كه مطالب جديد و به روز باشند و سعي شده است كه نوآوريهاي جديد در سيستمهاي برقي خودرو در اين تحقيق گنجانده شود و بر همين اساس به جاي استفاده از كتابهاي موجود در بازار سعي بر استفاده از اينترنت و مقاله هاي معتبر ترجمه شده بوده است اميدوارم مورد قبول شما استاد عزيز قرار بگيرد. ايضاً به عرض استاد گرامي برسانم چون بنده تكنولوژي دستژاه الكتريكي و كارگاه را همزمان واحدگيري نموده ام وروشهاي دسته بندي بر اساس كميت مورد اندازه گيري است. بر اساس اين دسته بندي حسگرها به صورت حسگرهاي صوتي، مكانيكي، مغناطيسي و تشعشعي، حرارتي، شيميايي و زيست محيطي دسته بندي مي شوند. هر حسگر بسته به كاربرد خاصي كه دارد بايد تركيبي از مشخصه هاي حساسيت، پايداري، حد تفكيك، هسيترزيس، خطي بودن، طول عمر، آفست، محدودة اندازه گيري، سرعت پاسخ دهي، قابليت ساخت با مدار مجتم

يكي از شاخه هاي كاربردي حسگرهاي نيمه هادي كاربردهاي صنعتي بوده و از رايجترين و پركاربردترين موارد در اين شاخه صنعت خودروسازي است. در خودروهاي جديد روز به روز تعداد كنترل كننده ها در نتيجه حسگرها رو به فزوني و تكامل است تا كنترل دقيقتر و بهينه در سيستمهاي دروني خودرو حاكم شود. كنترل و اندازه گيري فشار روغن، دماي رادياتور و موتور، ميزان سوخت موجود، شتاب، سرعت، ميزان و درصد گازهاي خروجي، درصد تركيب هوا و سوخت و زمان مناسب جرقه زني شمعها از مواردي است كه در خودرو نياز به حسگر دارد.

در اين مقاله ابتدا كلياتي درباره حسگرهاي نيمه هادي بيان و سپس مبادرت به دسته بندي حسگرها بر اساس انرژيها و سيگنالهاي ورودي آنها مي كنيم. در ادامه مشخصه‌هاي يك حسگر و تاريخچه تكامل آنها ذكر مي شود. در خاتمه مثالي از كاربرد حسگرهاي نيمه هادي در سيستمهاي مختلف خودرو كه امروزه بسيار متداول شده است، بيا

ديگر تبئيل مي كند.

حسگرهايي كه در آنها مواد نيمه هادي وظيفه اصلي را به عهده دارند، حسگرهاي نيمه هادي نام دارند. برخي اوقات ماده اي كه عملكرد مناسب را دارا است، عنصري نيمه هادي نيست. در اين موارد مي توان لايه اي از اين ماده را بر روي نيمه هادي رسوب داد. لذا از اين نظر داراي دو دسته حسگر هستيم: حسگرهاي روي نيمه هادي و حسگرهاي درون نيمه هادي. لازم به ذكر است كه مهمترين ماده در هر دو نوع مذكور سيليكن است.

حسگرهاي نيمه هادي به دليل كوچكي ابعاد تكنيكهايي كه در ساخت آنها به كار مي‌رود از حسگرهاي ديگر متمايز هستند. اكثر حسگرهاي نيمه هادي با روشهاي كم و بيش مشابه با روشهاي به كار برده شده در ساخت مدارات مجتمع، توليد مي شوند. با استفاده از اين روش، توليد صدها يا هزارها حسگر يكسان به طور هم زمان انجام مي شود و در نتيجه نسبت عملكرد بر قيمت به طور محسوسي فزوني مي يابد. كوچكي ابعاد نه تنها به كاهش قيمت مي انجامد بلكه ما را قادر مي سازد تا حسگر و مدارات جانبي مورد نياز ر

 

انواع سيگنالها و انرژي ها

وظيفه اصلي حسگرها تبديل انرژي كميت مورد نظر، به انرژي از نوعي ديگر است. بنابراين براي دسته بندي حسگرها به بررسي انواع انرژيها مي پردازيم. يك دسته بندي براي اكثر انرژيهاي مورد بحث به صورت زير است.

۱-انرژي اتمي كه از نيروي بين هسته و الكترونها بحث مي كند.

۲-انرژي الكتريكي در رابطه با ميدان الكتريكي، جريان و ولتاژ الكتريكي

۳-انرژي گرانشي وابسته له جاذبه جسم و زمين

۴-انرگي مغناطيسي در مورد ميدانهاي مغناطيسي

۵-انرژي جرمي كه توسط انشتين به عنوان قسمتي از تئوري نسبيت بيان مي شود.

۶-انرژي مكانيكي وابسته به حركت، جا به جايي و نيرو

۷-انرژ

هستند:

۱-سيگنال شيميايي

۲-سيگنال الكتريكي

۳-سيگنال معناطيسي

۴-سيگنال مكانيكي

۵-سيگنال تابشي يا تشعشعي

۶-سيگنال حرارتي

 

مي كند. سپس اين سيگنال در اصلاح كننده، پردازش و اصلاح مي شود ولي نوع آن تغيير نمي كند، اعمال ديگر از قبيل تقويت نيز در اين مرحله انجام مي شود. سرانجام ترانس ديوسري در خروجي، اين انرژي را به شكل مناسب جهت نمايش،ضبط و يا اعمال ديگر تبديل مي كند.

همان گونه كه در شكل(۲) ديده مي شود، حسگر به منبع تغذيه متصل است. به اين نوع حسگرها كه كميت مورد

………………………….

 

 

 

مطالب فوق فقط متون های ابتدایی تحقیق  بوده اند . جهت دریافت کل ان  در ۲۱  صقحه  ، لطفا ان را خریداری نمایید .

 

خرید
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • دقت فرمایید بعد از خرید فایل ، روی دکمه سبز کلیک کنید و سپس روی دکمه قرمز دانلود کلیک کنید .
  •   جهت دیدن آموزش نحوه دانلود فایل اینجا کلیک کنید
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با شماره 09353877793 واتساپ کارشناس پشتیبان فایلیا تماس بگیرید.