دانلود تحقیق دفاع در اسلام


در حال بارگذاری
22 می 2021
نوع فایل : word (قابل ویرایش)
حجم فایل : 1 مگابایت
تعداد صفحات : 5صفحه
۵۰۰۰ تومان
خرید

اهميت جهاد و دفاع در اسلام‏

 

»جهاد« از ريشه »جَهْد يا جُهد« به معناى مشقّت و زحمت و نيز توان و طاقت است،و »جهاد« و »مجاهده« يعنى به كار بستن توان در ستيز يا دفع دشمن.
معناى اصطلاحى جهاد، عبارت است از: نثار جان، مال و توان در راه اعتلاى اسلام و برپا داشتن شعارهاى ايمان.
اهميت جهاد و دفاع در اسلام با نگاهى به فلسفه تشريع آن، روشن مى‏شود؛ زيرا اهميت‏هر چيزى به فلسفه وجودى آن و نقش كاربردى‏اش بستگى دارد.
توضيح آنكه اهميت جهاد و دفاع، از آنجا ناشى مى‏شود كه همه موجودات زنده، اعم ازانسان و غير انسان به حكم فطرت و عقل، براى بقا و ادامه‏حيات‏نيازمندرفع‏موانع و دفع‏دشمن خويش‏اند؛ زيرا جهان ماده، صحنه تنازع بقا و
برخى از آثار و پيامدهاى ناگوار ترك دفاع و جهاد در اسلام، انهدام پايگاه‏هاى توحيد وخداپرستى، گرفتارى به خوارى و ذلت، از ميان رفتن هويت دينى و ملى، عزت و آبرو وشخصيت‏انسانى،كاستى‏ايمان،محروميت‏ازرحمت‏وعنايات‏خداوندى،رواج‏باطل‏وفساد و منكرات، محروميت از عدل و انصاف و از همه مهم‏تر، كيفر سخت‏الهى‏درسراى‏باقى و افتادن در آتش دوزخ مى‏باشد.

ابعاد و انواع دفاع

جهاد و دفاع حد و مرزى نمى‏شناسد و به تناسب نوع تهاجم و عرصه تاخت و تازدشمن، متفاوت مى‏شود و به همين دليل داراى ابعاد و انواع مختلفى مى‏باشد؛ ولى دريك تقسيم‏بندى كلى مى‏توان جهاد و دفاع را به دو قسم: دفاع شخصى و دفاع از آرمان‏هاو عقايد دينى – اسلامى، تقسيم كرد.

اكنون در اين درس به مقدار ممكن به برخى از ابعاد و انواع دفاع شخصى و آرمانى،اشاره مى‏شود.

دفاع نظامى‏

يكى از راه‏هاى مبارزه دشمن، جنگ و تهاجم مسلحانه است. در چنين موقعيتى‏كه سرزمين، عِرْض، ناموس، مال، جان و از همه مهم‏تر، باورها و ارزش‏هاى دينى -اعتقادى مسلمانان مورد حمله دشمن واقع مى‏شود بر تك تك مسلمانان از كوچك وبزرگ و پير و جوان از هر قشرى كه باشند، لازم و واجب است به دفاع برخيزشئون انسانى رعايت شود و بنا به‏فرمان قرآن كريم از حد تجاوز نگردد و آداب اسلامى در جنگ رعايت شود.

دفاع سياسى و اقتصادى‏

از ميدان‏هاى ستيز دشمن، سياست و اقتصاد است. دشمن درصدد است تا از هرراهى كه مى‏تواند بر كشور ما سلطه سياسى و اقتصادى‏اش را اعمال كند و ما را وابسته به‏خود نمايد. در اين صورت ضرورت ايجاب مى‏كند كه مسلمانان به مقابله با آن بپردازند.
هات‏مخالفان، معاندان و دشمنانِ دين، يكى از باارزش‏ترين و بزرگ‏ترين جهادهانزد خداوند متعال است.
مبارزه با تهاجم فرهنگى غرب عليه اسلام و مسلمانان نيز از مصاديق بارز جهاد بادشمنان دين خدا در عصر حاضر است، چرا كه آنان هماهنگ با هم در تلاش‏اند تا از هرراه ممكن، ابتذال فرهنگى و مفاسد اخلاقى را ميان مردم و به‏ويژه نسل جوان رواج داده‏و با اغفال جوانان، آنان را به بى‏دينى و بى توجهى نسبت‏به‏ارزش‏هاى‏اسلامى‏بكشانند.

مى‏گيرد. از اين رو،بر دين‏داران غيرتمند، لازم است كه نسبت به تعرض به دين و تحريف ارزش‏هاى دينى،بى‏تفاوت نباشند و عكس‏العمل‏هاى مناسب و دفاع منطقى و لازم راازمعتقدات‏دينى‏به‏عمل‏آورند.

 اباحى‏گرى و پيامدهاى آن‏

از آفت‏هاى فرهنگى – دينى كه در گذشته وجود داشته و اكنون بيشتر مطرح شده ودامن زده مى‏شود، اباحى‏گرى است.
اباحى‏گرى، چنان كه از نامش پيداست از اباحه و مباح بودن به معناى جايز شمردن وروادانستن است و در اصطلاح به معناى لاقيدى و مداهنه در دين، بى بند و بارى، ناديده‏انگارى مطلق، بى‏تفاوتى نندعوكم الي الله و رسوله و الي جهاد عدوه … من شما را دعوت مي‌كنم كه به خدا و فرستاده‌اش رو آوريد و با دشمن او جهاد كنيد.

امام (ع) جهاد و ايمان به خدا و رسولش را بهترين وسيله تقرب به خداوند مي‌داند:«ان افضل ما توسل به المتوسلون الي الله الايمان به و برسوله و الجهاد في سبيله فانه ذروه الاسلام»، برترين وسيله براي نزديكي به خداوند يكتا: ايمان به خداوند و فرستاده اوست و جهاد در راه او است. زيرا جهاد اوج اسلام است.

امام علي (ع) در نامه مبارك به مالك اشتر به اهميت دفاع از مردم اشاره مي‌كند:« فَالْجُنُودُ بِإِذْنِ اللَّهِ حُصُونُ الرَّعِيَّةِ وَ زَيْنُ الْوُلاَةِ وَ عِزُّ الدِّينِ وَ سُبُلُ الْاءَمْنِ وَ لَيْسَ تَقُومُ
………………….

 

 

 

 

 

مطالب فوق فقط متون های ابتدایی تحقیق  بوده اند . جهت دریافت کل ان  در۵ صقحه  ، لطفا ان را خریداری نمایید .
خرید
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • دقت فرمایید بعد از خرید فایل ، روی دکمه سبز کلیک کنید و سپس روی دکمه قرمز دانلود کلیک کنید .
  •   جهت دیدن آموزش نحوه دانلود فایل اینجا کلیک کنید
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با شماره 09353877793 واتساپ کارشناس پشتیبان فایلیا تماس بگیرید.