دانلود تحقیق سرمایه فکری شایستگان توسعه شایسته سالاری در سازمانها


در حال بارگذاری
25 آوریل 2021
نوع فایل : word (قابل ویرایش)
حجم فایل : 1 مگابایت
تعداد صفحات : 15صفحه
94 بازدید
۱۲۰۰۰ تومان
خرید

سرمايه فكري شايستگان

توسعه شايسته سالاري در سازمانها
شايسته سالاري كه به مفهوم به كارگماري مناسب ترين افراد در متناسب ترين جايگاه ها در يك سازمان بيان مي شود، در سازمانهاي رشديافته و يا در حال رشد بسيار جامعه يعني دولت لازم است براي تحقق شايسته سالاري، آن را طي فرايندهاي فرعي شايسته خواهي در سطح جامعه و سازمانها و در عمل شايسته شناسي، شايسته پروري، شايسته گماري و شايسته داري را توسط پژوهشهاي اخير در مباحث منابع انساني به اين نتيجه رسيده اند كه آنچه در عمق فرايند جذب نگهداشت و پرورش منابع انساني نهفته است، انتخاب و انتصابي است كه مبتني بر شايستگي مي باشد. اگرچه توجه به شايستگي كاركنان، قدمتي ديرينه دارد، اما از عمر عنايت علمي به شايستگي در كار و خانم دكتر زينت اثباتي، عضو هيات علمي جهاددانشگاهي واحد تهران در مقاله ارايه شده خود به شايستگي ها در مديريت و رهبري و بومي سازي آن اشاره داشتند. در بخشي از مقاله ايشان مي خوانيم:

در هزاره سوم ميلادي و در دنياي پرتلاطم كسب و كار كنوني، سازمانها در نوآوريها و كنترل خود مي شوند.

گرچه رد پاي شايستگي را مي توان در روم باستان و در متون فلسفي افلاطون يافت، اما در فراز و نشيب تاريخ به تدريج مفاهيم شايستگـي ها به عرصه علم مديريت راه يافت و در نقطه اي كه به سبب فناوري اطلاعات عوامل سخت در سازمانهاي مختلف از گردونه رقابت فاصله مي گرفت، تمركز شود.(۱)

شايسته سالاري و بهره وري
يكي از مقالاتي كه در اين همايش مطرح شد بر تاثير شايسته سالاري بربهره وري تاكيد داشت آقاي دكتر قاسم انصاري رناني، مديرعامل سازمان ملي بهره وري ايران در مقاله خود اين تاثير را چنين بيان كرده است:
يا كمبود دسته دوم از سرمايه است.

كشورهاي پيشرفته اي مثل ژاپن باوجود كمبود سرمايه هاي دسته اول و صرفاً با تكيه بر سرمايه هاي نوع دوم توانستــه اند از طريق بهره وري و بااستفاده از شايسته سالاري به درآمدهاي سرانه بالاي ۰۰۰،۲۷ دلار در سال نيز دست يابند. بديهي است هر چه سرمايه هاي نوع اول بيشتر شود، امكان انجام كارهايي بودند كه برايشان برنامه ريزي مي شد. اين كار آنها را تبديل به عناصري خنثي يا كم ثمر مي ساخت. چنين منابعي به رغم دارابودن تخصص اوليـه، قادر به كنترل موقعيت ها و در نتيجه حفظ شايستگي هاي اطلاعات را براي ارزشيابي فراهم آورند و بر پايه آن تصميم هاي مربوط به ارزشيابي گرفته مي شود.

بااستفاده از روش تجزيه و تحليل سلسله مراتبي AHP كه روش خاصي در ارزشيابي عملكرد محسوب مي شود، علاوه بر جلوگيري از اشتباه هاي احتمالي در نظامهاي قضاوتي ارزشيابي عملكرد مي توان از مزاياي برخاستقرار نظام انتصاب مبتني بر BASED-POSITION براي پستهاي سياسي و استقرار نظام انتصاب مبتني بر CAREER-BASED براي پستهاي اجرايي و حرفه اي و يا به كارگيري سيستم مركب، نه تنها ثبات در مديريت حرفه اي و ارتقا براساس شايستگي ها در طول مسير ارتقاي شغلي را نمايانگر مي شايسته سالاري به چه علت است؟ شايد بتوان گفت وجود تعدادي مقامات انتخابي ازطرف مردم يا نمايندگان ايشان، وجود تعدادي مقامات انتصابي، وجود بعضي انتصابات اضطراري و پاره اي اقدامات نمادين باعث درنظر گرفتن بعضي مـــوارد خاص در شايسته سالاري است كه واگذار كردن ……………………

 

 

 

 

مطالب فوق فقط متون های ابتدایی تحقیق  بوده اند . جهت دریافت کل ان  در ۱۵ صقحه  ، لطفا ان را خریداری نمایید .
خرید
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • دقت فرمایید بعد از خرید فایل ، روی دکمه سبز کلیک کنید و سپس روی دکمه قرمز دانلود کلیک کنید .
  •   جهت دیدن آموزش نحوه دانلود فایل اینجا کلیک کنید
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با شماره 09353877793 واتساپ کارشناس پشتیبان فایلیا تماس بگیرید.