دانلود تحقیق مدیریت کودی در گلزا


در حال بارگذاری
23 ژانویه 2021
نوع فایل : word (قابل ویرایش)
حجم فایل : 1 مگابایت
تعداد صفحات : 6صفحه
۵۰۰۰ تومان
خرید

*مديريت کودي در گلزا (عناصر پرمصرف)

مديريت کودي: مديريت کودي يک عامل بحراني در توليد گلزا به حساب ميآيد. توازن و تاثير اين مديريت نه تنها به بهينه سازي عملکردهاي گياه و سودبخشي آن نيازمند است، بلکه کيفيت و محافظت ظرفيت توليد را در منابع خاکي تضمين ميکند. مقادير مختلف کود که براي توليد بهينه مورد استفاده قرار ميگيرد به عواملي از قبيل پتانسيل توليد گياه، روش و شکل کاربرد کود و همچنين سطوح مواد غذاي قابل دسترس در خاک، بستگي سطح حاصلخيزي خاک از نظر مواد ازته، مقدار بارندگي و رطوبت خاک، وضعيت رويشي گياه، تراکم بوته، شرايط جوي و بالاخره عملرکد مورد انتظار بستگي دارد. نياز گياه به اين عنصر در مراحل اوليه رويش کم تر و در مراحل بعدي بيش تر است. چنانچه دوره رشد و نمو گياه را به چهار دوره جوانه زدن تا تشکيل رزت، ساقه رفتن، گلدهي و رسيدن تقسيم کنيم، بيش ترين نياز گياه به اين عنصر در مرحله ساقه رفتن و سپس گلدهي است.

 

در خاک هايي که از نظر مواد آلي و ازت فقير هستند، مقداري از ازت مورد نظر را هنگام آماده کردن زمين همراه با کود فسفره به خاک اضافه مينمايند. مقدار آن توصيه هاي کارشناسي معين ميشود، بستگي دارد. بنابراين حدود تقريبي آن در زراعت آبي گلزا را ۹۰ تا ۲۲۰ کيلوگرم ازت خالص در هکتار معادل ۲۰۰ تا ۵۰۰ کيلوگرم اوره و در زراعت ديم ۵۰ تا ۱۰۰ کيلوگرم ازت خالص در هکتار ميتوان معين نمود. ضمناً بايد توجه داشت که مصرف ازت اضافي سبب کاهش مقدار روغن در دانه، رشد بيش از حد بوته ها و خوابيدگي آن ها و افزايش هزينه توليد ميشود. براي آشنايي هر چه بيش تر تاثير ازت و واکنش هاي گياه و همچنين نحوه موثر کاربرد کودي آن، کليه تحقيقاتي را که در اين زمينه انجام شده است، در اختيار قرار ميدهيم.

 

ـ نقش ازت در گياه: ازت به دانه روغني گلزا براي کولتيوارهاي آن قابل اجرا است. گلزا نسبت به غلات به مقدار ازت بيش تري نياز دارد. سوپر در سال ۱۹۷۱ نشان داد که عملکرد گلزا در زمين هايي که ميزان نيترات از ۱۰۰ کيلوگرم در هکتار کم تر است، با کاربرد ازت به صورت کوددهي، از خود واکنش نشان داد. او و ديگر همکارانش نشان دادند که نياز گلزا به مقادير بالاي ازت در توليد بهينه دانه در کشتزارهاي کانادا بسيار حائز اهميت است (نمودار ۱) و عملکرد گياه و ميزان پروتئين آن با افزايش ازت به مقدار ۲۰۰ کيلوگرم در هکتار در زمين هايي که کمبود ازت دارند، تحت تاثير قرار ميگيرد. کود ازته عارت است از فراهم کردن مقدار کمبود ازت در خاک و اضافه کردن آن به خاک زراعي.

 

چنين نتايجي نيز در ساير مناطق رشد گلزا مشاهده شده است. در آلاسکالوئيس و همکارانش مشخص نمودند که ميگذارد. توليد گل در گلزاي زمستانه با دادن هر مقدار کود ازته تا ۲۰۰ کيلوگرم، افزايش مييابد، اما نقطه اوج به وجود آمدن غلاف ها در ميزان ۱۵۰ کيلوگرم کود ازته در هکتار ميباشد. آلن و مورگان (۱۹۷۲)، با کاشت گلزاي بهاره در انگلستان مشخص نمودند که کاربرد کود ازته، رشد گياه را قوت بخشيده و توسعه ميدهد، به

 

اين ترتيب که اين عکس العمل در افزايش طول ساقه، تعداد شاخه هاي گلدار، مجموع وزن گياه، شاخص رشد برگ (LAI)، و تعداد و وزن غلاف ها و همچنين دانه، نمايان ميشود. آن ها مشخص نمودند که بيش ترين افزايش در LAI بين و ۵/۱۰۵ کيلوگرم ازت و کم ترين افزايش با کاربرد ازت بين ۵/۱۰۵ و ۰/۲۱۱ کيلوگرم در هکتار رخ ميدهد. اختلاف ها در سرعت جذب خالص (NAR) کم بود و تاثير ازت در سرعت رشد گياه (CGR) با تاثير بر LAI برابر بود. به کار بردن کود ازته گياه را به سمت توليد بيش تر غلاف در هر پايه و توليد (LDA) را بعد از گلدهي بهبود بخشيده و باعث افزايش جذب در سراسر گياه گرديده، بنابراين با چنين شرکتي، عملکرد دانه را بالا ميبرد. پيشينه کشت قبلي در انتقال ازت به ………

 

 

 

 

مطالب فوق فقط متون های ابتدایی تحقیق  بوده اند . جهت دریافت کل ان  در ۶ صقحه  ، لطفا ان را خریداری نمایید .
خرید
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • دقت فرمایید بعد از خرید فایل ، روی دکمه سبز کلیک کنید و سپس روی دکمه قرمز دانلود کلیک کنید .
  •   جهت دیدن آموزش نحوه دانلود فایل اینجا کلیک کنید
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با شماره 09353877793 واتساپ کارشناس پشتیبان فایلیا تماس بگیرید.