دانلود تحقیق هیدروژن


در حال بارگذاری
21 فوریه 2022
نوع فایل : word (قابل ویرایش)
حجم فایل : 1 مگابایت
تعداد صفحات :14صفحه
۸۵۰۰ تومان
خرید

خواص هيدروژن

هيدروژن سبكترين عنصر است و مولكول آن گازي بي رنگ، بي بود و بي طعم است. خواص هيدروژن در جدول ۱-۱ خلاصه شده است. دماي جوش و دماي ذوب بسيار كم هيدروژن نشانه‌اي از ضعيف بودن نيروهاي جاذبه بين مولكولي در حالتهاي مايع و جامد آن است. چگالي هيدروژن در حدود  چگالي هواست و انحلالپذيري آن در آب بسيار كم است.

هيدروژن گازي آتشگير است و با آن بايد با احتياط كاركرد. هيدروژن در دماي زياد يا بر اثر

مولكول ۲H به دماي زياد يا كاتاليزگر نياز دارد. اين كاتاليزگرها در بساري از موارد مولكول را شكسته، به اتم تبديل يم كنند. اتمهاي هيدروژن از نظر شيميايي بسيار فعالند.

يون +H صرفاً يك پروتون است و هيچ يون مثبت ديگري كه داراي بار ۱+ باشد به كوچكي بون هيدروژن و چگالي بار هيچ يوني به بزرگي چگالي بار يون +H نيست، زيرا در يون هيدروژن، بار مثبت پروتون كاملاً بدون حفاظ است. اگرچه +H در منطقه بالاي جو وجود دارد، ولي معمولاً با يك يا تعداد بيشتري مولكول آب همراه است. يون +H را در محلول آبي به صورت يون هيدرونيوم، +O3H، نشان مي دهند.

آرايش الكتروني هيدروژن به صورت است و به دو طريق مي تواند به آرايش گاز نجيب بعدي يعني، هليم  برسد: (۱) با اضافه شدن يك الكترون به آن و تشكيل يون هيدريد -H يا (۲) توسط اشتراك الكترون با اتم ديگر در يك پيوند كووالانسي. هيدروژن در بيشتر تركيبهاي خود

شكل ۱-۱ نمايش پيوند هيدروژني در بلور هيدروژن فلوئوريد

استحكام پيوند هيدروژني در HF به اندازه كافي زياد است، به طوري كه در حال مايع هم دوام پيدا مي كند اما در اين حالت، طول زنجيرها كوتاهتر و متغير است. پيوند هيدروژني در HF گازي هم وجود دارد، ولي در اين حالت، طول زنجير باز هم كمتر مي شود. در HF گازي گونه هاي ۲ (HF) تا ۶ (HF) شناخته شده اند.

اثر تشكيل پيوند هيدروژني بر خواص تركيبها را مي توان به خوبي در هيدريد نافلزها مشاهده كرد (جدول ۱-۴). فراريت سيلان، ۴SiH، با توجه به منتشر بودن جرم مولي آن نسبت به ۴CH از متان كمتر است. دماي جوش ۴SiH از ۴CH بيشتر است، ولي براي هر يك از زوجهاي ۳PH- 3NH، S2H-O2H و HCL-HF تركيبي كه جرم مولي كمتر دارد (۳NH ، O2H و HF) به سبب وجود پيوند هيدروژني و انرژي بيشتري كه براي شكستن پيوندهاي هيدروژني بين مولكولي لازم است، دماي ذوب و دماي جوش بيشتري دارد.

طرز تهيه و كاربردهاي هيدروژن

هيدروژن را به راههاي گوناگون مي توان تهيه كرد.

الف) طرز تهيه هيدروژن در صنعت هيدروژن در صنعت به طور عمده از واكنش آب و هيدروكربنها به دست مي آيد. هيدروكربنها در حضور بخار آب به هيدروژن و كربن ديوكسيد يا كربن مونوكسيد تبديل مي شوند. با استفاده از فرمول عمومي  براي هيدروكربنهاي سير شده كه در آن n عدد صحيح است. واكنش اصلي به صورت زير مي باشد:……………

 

 

 

 

 

مطالب فوق فقط متون های ابتدایی تحقیق  بوده اند . جهت دریافت کل ان  در۱۴صقحه  ، لطفا ان را خریداری نمایید .
خرید

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • دقت فرمایید بعد از خرید فایل ، روی دکمه سبز کلیک کنید و سپس روی دکمه قرمز دانلود کلیک کنید .
  •   جهت دیدن آموزش نحوه دانلود فایل اینجا کلیک کنید
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با شماره 09353877793 واتساپ کارشناس پشتیبان فایلیا تماس بگیرید.